Průvodce pro pozůstalé
Co dělat, když po zesnulém zůstane nemovitost?
Smrt blízkého člověka je náročná situace nejen po emoční, ale i po administrativní stránce. Pokud po zesnulém zůstala nemovitost, jako je byt, dům, chata nebo garáž, je třeba řešit několik klíčových kroků. Proto jsme vám sepsali informace a vytvořili tohoto průvodce, který vám pomůže získat odpovědi na otázky, které si pokládáte.
První kroky po úmrtí majitele nemovitosti
Ohlášení úmrtí a vystavení úmrtního listu
První, co je třeba udělat, je nechat úmrtí registrovat u matriky v místě, kde k němu došlo. Matrika vystaví úmrtní list, který je nezbytný pro další právní kroky.
Kontakt s notářem
Po obdržení úmrtního listu bude soudem pověřen notář, který zahájí dědické řízení. Notář zjistí, zda zesnulý zanechal závěť, a pokud ne, bude dědictví řešeno podle zákonné posloupnosti. Co když najdete při vyklízení závěť? Na tuto otázku najdete odpověď o něco níže.
Co obnáší dědické řízení?
Jak dlouho trvá dědické řízení?
Dědické řízení obvykle trvá 3 až 12 měsíců, v závislosti na složitosti majetkových vztahů a případných sporů mezi dědici.
V případě, že se dohodnou všichni dědici na vyklízení nemovitosti, není nutné čekat na ukončení dědického řízení.
Jak se rozděluji nemovitosti?
Pokud existuje závěť, nemovitost připadne osobě určené zesnulým. V případě dědění podle zákona se nemovitost rozdělí mezi dědice podle dědických tříd
Jaké jsou dědické třídy?
Celkově jsou podle platných zákonů dědické třídy rozděleny do 6 částí. Podle nich se pak postupuje v případech, kdy neexistuje závěť. Pro větší přehlednost jsme připravili stránku se seznamem dětických tříd.
Musí se dědictví přijmout?
Dědictví může dědic nejen přijmout, ale i odmítnout. Děje se tak především v případech, kdy má zesnulý dluhy, které převyšují hodnotu majetku. Je to legální způsob, jak se vyhnout finanční odpovědnosti.
Správa a údržba nemovitosti do ukončení dědického řízení
Než bude dědictví uzavřeno, nemovitost patří do dědické podstaty a neměla by se prodat ani pronajmout.
Platby za energie, vodu, poplatky SVJ a jiné náklady na údržbu nemovitosti by měli zajistit dědici. Je to především z důvodu, aby nevznikaly dluhy.
Ochrana před vandalismem. Pokud je dům či byt prázdný, je dobré zabezpečit jej proti vniknutí cizích osob. Doporučujeme i vyměnit zámkové vložky.
Vyklízení a čistění nemovitosti po zesnulém
Co s osobními věcmi zesnulého?
Dědici si mohou osobní věci ponechat, darovat či prodat. Pokud je potřeba věci likvidovat, lze využít naše služby v podobě vyklízení pozůstalosti.
Jak řešit odvoz odpadu?
Pokud se rozhodnete, že zajistíte vyklizení a odvoz svými silami, můžete si nechat přistavit kontejner (samozřejmě za úplatu) nebo zavést odpad přímo do sběrného dvoru k ekologické likvidaci.
Nezapomeňte, pokud se s dědici nedomluvíme, na vybavení nemovitosti byste neměli do ukončení dědického řízení "saha", respektive s ním nakládat.
Dezinfekce bytu po zesnulém
Pokud zesnulý bydlel sám a nebyl dlouhou dobu nalezen, je nutné provést hloubkovou dezinfekci. Zkušenosti s vyklízením po zemřelém máme, neváhejte se na nás proto obrátit. Provedeme odbornou dezinfekci všech prostor.
Prodej, pronájem nebo rekonstrukce nemovitosti
Chcete nemovitost prodat?
Abyste se vyhli konfliktům s ostatními dědici, doporučujeme oslovit soudního znalce, případně můžete využít i realitního makléře. Nevýhodou realitního makléře je fakt, že může druhá strana (další dědic) napadnout jeho ohodnocení z důvodu spojitosti s vaší osobou (objednatele). V každém případě, aby měla nemovitost větší hodnotu, je dobré ji uvést do lepšího stavu, tzn. vyklidid nahromaděný odpad, vyčistit prostory, v případě úmrtí provést dezinfekci a minimálně vymalovat. Tím se hodnota nemovitosti vždy navýší.
Vyřízení převodu vlastnictví po skončení dědického řízení
Pronájem nemovitosti
Pokud se nechcete nemovitosti zbavit, respektive si ji chcete ponechat, můžete ji pronajmout. V tomto případě můžete zvážit oslovení realitní kanceláře, případně zkusit pronájem po vlastní ose.
Rekonstrukce a údržba
Pokud chcete zvednou cenu nemovitosti, můžete provést základní rekonstrukci bytového jádra nebo alespoň kuchyně. S odvozem odpadu vám rádi pomůžeme. Máme zkušenost, že i drobná rekonstrukce dokáže zvednout hodnotu bytu či domu o minimálně dvojnásobek nákladů za rekonstrukci. Pokud na to nemáte finance ani čas, bude snadnější nemovitost prodat.
Nejčastější otázky
- co když, co kdyby, co mám dělat,.... -
Co dělat, pokud při vyklízení najdu závěť?
Pokud při vyklízení bytu, domu nebo jiné nemovitosti po zesnulém narazíte na závěť, je důležité dodržet zákonné postupy a zajistit její správné předání.
Se závězí nikdy nemanipulujte, pokud je v zapečetěné obálce, neotevírejte ji, protože by mohlo dojít k pochybnostem o její pravosti.
Pokud není notářsky ověřená (tím pádem není uložena v Centrální evidenci závětí), je nutné kontaktovat notáře, který je pověřený dědickým řízením. Ten nechá její pravost ověřit.
Komplikace může vzniknout v situaci, kdy existuje více závětí. Automaticky totiž neplatí, že novější závěť ruší předchozí, protože i samotná závěť může obsahovat pouze část dědictví. Například pro syna zanechává pozůstalý chalupu, zatímco pro dceru byt. V případech, kdy se například dědicové neshodnou, je nutné nechat rozhodnout soud.
Co když ji nenahlásím?
Upozorňujeme, že zatajování závěti je trestné. V případě, že by se závěť objevila po ukončení dědického řízení, může být řízené znovu otevřeno.
Za zatajování závěti hrozí i odnětí svobody až na 10 let, pokud hodnota dědictví přesáhne částku 5 000 000 Kč. Podle trestního zákoníku může být zatajování posuzováno jako Maření spravedlnosti, Podvod nebo Poškozování cizích práv.
Další doporučované zdroje informací najdete zde:
Řízení o pozůstalosti (dědické řízení) - gov.cz
Práva a povinnosti týkající se dědictví - gov.cz
Informace pro pozůstalé - gov.cz